تبلیغات
تازه آباد - سایپای تازه آباد به تبریز می رود
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

پس از دو سال وعده احداث کارخانه سایپا شمال
از ساری تا تبریز ؛ سایپا ی مازنی ها تقدیم آذری ها می شود ؟! + تصاویر

اخیرا مسئولان شرکت سایپا تصمیم گرفتند به جای سرمایه گذاری در مازندران ، مطالعات احداث کارخانه سایپای آذربایجان را در تبریز به انجام برسانند و بدون تردید سرمایه گذاری این شرکت در تبریزسرمایه گذاری در مازندران را غیر ممکن و یا در خوشبینانه ترین حالت تحت الشعاع قرار می دهد و این پروژه را با مشکلات بیشری مواجه می سازد ...

از ساری تا تبریز ؛ سایپا ی مازنی ها تقدیم آذری ها می شود ؟! + تصاویر

- دو سال گذشت . چشم های زیادی به این پروژه دوخته شده است . مردم امیدوار بودند که با احداث این کارخانه خودروسازی چند هزار شغل در مازندران ایجاد شود .

مردم مازندران از یاد نبرده اند که دو سال  قبل  ، معاون اول رئیس جمهور و وزیروقت صنایع ، وعده آغاز بکار کارخانه خودرو سازی سایپا شمال در ساری را تا پایان سال نود داده اند اما اکنون که دو سال و یک ماه از آن تاریخ می گذرد این پروژه در مراحل ابتدائی قرار دارد !

نهم آذرماه 89 وقتی معاون اول رئیس جمهور کلنگ  پروژه عظیم خودرو سازی  سایپا شمال را بر زمین زد ، این علی اکبر محرابیان وزیر وقت صنایع بود که اظهار داشت : با برنامه ریزی های انجام گرفته کارخانه سایپا شمال تا پایان سال 90 به بهره برداری خواهد رسید .

این درحالی است که 8 ماه بعد ، یعنی تیرماه 90 عضو هیئت مدیره گروه سایپا و مدیر عامل سایپا شمال با تغییر محسوس سخنان وزیر وقت صنایع که در حضور معاون اول رئیس جمهور بیان شده بود و با عقب نشینی تاکتیکی با نهایت مسرت ! ازاجرای  فاز نخست شركت سایپا شمال تا پایان سال 1390 خبرداد !

روح الله صمدی مله اما این خبر که عقب نشینی آشکار از وعده دولت به مردم مازندران بود را نیزبا فرافکنی و توپ به زمین دیگر دستگاهها انداختن ،  مشروط به  در اختیار گرفتن سند مالكیت زمین اختصاص یافته در منطقه گهرباران دانست .

* کلنگ زنی کارخانه سایپا شمال با حضور معاون اول رئیس جمهور

وعده های مسئولان دولتی و شرکت سلیپا در شرایطی اعلام شده است که بنابر اخبار دریافتی ، هنوز سند زمین مذکور به شرکت سایپا واگذار نشده است و فعلا با گذشت بیش ازدوسال از کلنگ زنی پر سر و صدای این پروژّه به جز یک نام پر طمطراق ، خیری از کارخانه تولید خودرو نیست .

گفته می شود این زمین 100 هكتاری همچنان در اختیار مسكن مهر شهرستان  میاندرود قرار دارد و هنوز هیچ گونه اطلاع رسانی در خصوص واگذاری آن که از شروط شرکت سایپا است صورت نگرفته است و اخباری دیگر نیز حکایت از تعلق این زمین به منابع طبیعی برای احداث دانشکده بوده که مورد توجه دستگاههای نظارتی نیز قرار گرفته است و از اساس اختصاص آن برای شرکت خودرو سازی با ایراد همراه بوده است .

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1389/06/29/100886282613.jpg

* سخنرانی و وعده های معاون اول رئیس جمهور در مراسم کلنگ زنی سایپا شمال

از طرفی  شنیده ها حاکی است ، اخیرا مسئولان شرکت سایپا تصمیم گرفتند به جای سرمایه گذاری در مازندران ، مطالعات احداث کارخانه سایپای آذربایجان را در تبریز به انجام برسانند و بدون تردید سرمایه گذاری این شرکت در تبریزسرمایه گذاری در مازندران را غیر ممکن و یا در خوشبینانه ترین حالت تحت الشعاع قرار می دهد و این پروژه را با مشکلات بیشری مواجه می سازد .

در همین ارتباط ، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت : راه اندازی سایپای آذربایجان زنجیره خودروسازی آذربایجان شرقی را مستحکم تر می کند.

دکتر رضا رحمانی در نشستی با مدیرعامل و هیات بلند پایه گروه خودروسازی سایپا درتبریز، با بیان اینکه گروه صنعتی ایران خودرو با احداث دو کارخانه خودروسازی در آذربایجان شرقی سرمایه گذاری خوبی در این استان انجام داده که با رفع چالش های پیش رو بازار جدیدی باز خواهد شد، افزود: زنجیره کامل خودروسازی در طول سالیان گذشته در تبریز و آذربایجان شرقی ایجاد شده و حضور یکی دیگر از خودروسازان بزرگ کشور یعنی سایپا در این استان این زنجیره را مستحکم تر می کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس عنوان کرد: منطقه آزاد ارس و منطقه ویژه اقتصادی سهلان در آذربایجان شرقی آمادگی دارند تا تمام تسهیلات موجود در این مناطق را با شرایطی سهل و روان برای گسترش سرمایه گذاری های سایپا در استان ارایه کنند.

saipa tabriz (14)

* دیدار مدیرعامل سایپا با نماینده تبریز پیرامون احداث کارخانه خودرو سازی

سعید مدنی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با دعوت دکتر رضا رحمانی، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به همراه هیات بلند پایه ای متشکل از مدیران عامل شرکت های زیرمجموعه این گروه برای بازدید از ظرفیت های قطعه و خودروسازی آذربایجان شرقی به تبریز سفر کرده است.

* بازدید مدیرعامل سایپا از محل احداث کارخانه خودرو سازی باتفاق مسئولان و نمایندگان آذربایجان

به نظر می رسد امیدواری ها برای حضور مدیران مازندرانی در راس شرکت خودروسازی سایپا و توجه ویژه به این استان نیز خیالی بیهوده بوده و نعمت الله پوستین دوز مدیرعامل سابق سایپا ،  به عنوان یک  مازندرانی نتوانست گام قابل توجه ای برای مازندران و سایپا شمال بردارد !

اکنون نیز اگر چه قائم مقام شرکت خودرو سازی سایپا یک مازندرانی است اما او نیز گام موثری را در این راستا برننداشته است .

مازندرانی ها که به خلف وعده مسئولان و کلنگ زنی های بی نتیجه عادت کرده اند می پرسند " آیا تعلل در آغاز عملیات اجرایی کارخانه خودرو ساری سایپا شمال " را باید " فراموشی مدیران دولتی " بدانند یا " ناکارامدی " آنان که با وجود گذشت بیش از دو سال از گلنگ زنی این طرح عظیم و اشتغال زا با حضور دومین مقام اجرایی کشور هنوز اندرخم یک کوچه قرار دارد .

مردم مازندران نگرانند که سرنوشت این پروژه نیز مانند پروژه هایی نظیر کارخانه کک سازی سوادکوه و .... دچار شود ! و یا با تلاش نمایندگان و مدیران توانمند دیگر استان ها به استانی دیگر منتقل شود .

 


:: برچسب‌ها: سایپا , تازه آباد , تبریز , کارخانه , سوادکوه , منتقل , نمایندگان ,
ن : تازه آبادی
ت : پنجشنبه 21 دی 1391
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.